Büyükbaş Hayvancılık Destekleri 2019 (Bankalar ve Devlet)

Ülkemizde büyükbaş hayvancılığı, tarımı yapılan diğer hayvanlara nazaran daha yüksek gelir elde ettiren bir meslek koludur. Ülkemizin et ve süt ihtiyacını karşılayabilmek için büyükbaş hayvancılık adına verilen destekler bulunmaktadır. Büyükbaş hayvan desteklemeleri Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteği ile verilmektedir. Hayvan kredisi veren bankalar bu destek ile çiftçilere kredi vermektedir.  

BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK DESTEĞİ VEREN KURUMLAR

ZİRAAT BANKASI 

Ziraat Bankası çiftçilere bütün hayvancılık faaliyetleri üzerine devlet destekli kredi imkanlarını sunmaktadır. Tarım ve hayvancılık üzerine çalışma yürüten çiftçiler Ziraat Bankasının sunmuş olduğu kredi fırsatları ile 2 yıl ödemesiz ve 5 yıl geri ödemeli toplamda 7 yıl vade fırsatı ile kredi verildiği söylenmektedir. Ziraat Bankası diğer kredilerinde en fazla 48 ay vade imkanı sunmaktadır. Fakat çiftçiler için bu vade oranları esneklik göstermektedir. Başvuru yapan kişilerin kredi notu göz önünde bulundurularak ve kredinin ödenmesinde herhangi bir engel bulunmaması durumunda kredi vermektedir. Kredi faiz oranları yıllık %5 oranındadır. Bu durumda aylık faiz oranları %0.41’e tekabül eder.  

KOSGEB  

KOSGEB, küçük ve büyükbaş hayvanların sanayi tesislerinde gelişimini sağlamak için destek vermektedir. KOSGEB çiftçilere hayvan alımı için direkt hayvan kredisi imkanı sunmamaktadır. Sadece sanayi tesislerinde kalkınmaları için destekte bulunmaktadır. Büyükbaş hayvanların üretmiş olduğu et ve süt ürünlerinin pazarlama aşamasını destekleyerek kolaylık sağlamaktadır. Girişimcilik destek programı ile 50.000 TL faizsiz kredi veya 100.000 TL faizsiz kredi hibe edilmektedir.  KOSGEBE gerekli başvuruları yaparak Girişimcilik Eğitimini tamamladıktan sonra destek kredilerinden yararlanabilirsiniz.  

KALKINMA AJANSLARI 

Türkiye’de kalkınmayı sağlama amaçlı toplam 26 adet Kalkınma Ajansı bulunmaktadır.  Kalkınma ajansları bağlı oldukları bölgelerin ekonomik ve fiziki şartlarına göre kalkınma amaçlı destekte bulunmaktadırlar. Bölgenize ait Kalkınma Ajanslarına giderek büyükbaş hayvancılık adı altında bulunan projelerinden faydalanabilirsiniz.  

DENİZBANK  

Denizbank büyükbaş hayvancılık için hayvancılık kredisi adı altında çiftçilere destek vermektedir. diğer kredilere sunmuş olduğu 48 ay vade imkanlarını bu kredilerde esneterek 60 ay vadeli ve 6 ayda bir geri ödeme sağlayarak büyük kolaylık sağlamaktadır. Denizbank’ın sunmuş olduğu bu kredilerden faydalanabilmek için 18 yaş ve üstü olmanız gerekmektedir. 

ŞEKERBANK 

Şekerbank’ın kredi desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin mutlaka en az 2 yıl hayvancılık yapması gerekmektedir. Şekerbank Hayvancılık Yatırım Kredileri kapsamında 60 ay vade imkanı ve 12 ayda bir geri ödeme imkanları ile büyükbaş hayvan çalışmalarına destek vermektedir. Şekerbank’ın bu destek kapsamında uyguladığı faiz oranı %12 civarındadır. Bu faiz oranı ayda %0,90’a tekabül etmektedir. 

 Bir önceli konumuzda Mevduat Faizi Hesaplama yazısına değindik.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir